5th Grade Math Unitary Method Quiz for every Student

Unitary Method

5th Grade Math Unitary Method Quiz for every Student

14
Created on

Unitary Method

All the best!

1 / 10

Q.1) A box of 20 pencil having the cost ₹40. What will be the cost of 6 pen?

2 / 10

Q.2) A box of 20 pencil having the cost ₹40. What will be the cost of 6 Sharpneer?

3 / 10

Q.4) A box of 20 pencil having the cost ₹40. What will be the cost of 6 Books?

4 / 10

Q.5) Cost of 5 cricket balls when cost of 20 cricket balls is ₹520 ?

5 / 10

Q.6) Find the cost of one Banana when the cost of 12 Banana is ₹60.

6 / 10

Q.7) Find the cost of one Orange when the cost of 12 Orange is ₹60

7 / 10

Q.7) Find the cost of 5 Banana when the cost of 1 Banana is ₹12.

8 / 10

Q.8) Find the cost of 5 Apple when the cost of 1 Apple is ₹12.

9 / 10

Q.9) A Bottle contains 500ml of Syrup. Siddharth brought 7 Such bottles. How much syrup did he buy?

10 / 10

Q.10) A vessel contains 500ml of Syrup. Siddu brought 7 Such bottles. How much syrup did he buy?

Your score is

The average score is 74%

0%

 

Unitary Method

 

5th grade Unitary Method Math

Unitary method : which is a technique for solving a problem by finding a single unit the method of calculating a problem is know an unitary method

Example: To find the cost of apples it contains 1  apples and 60 rupees

Cost of one apple = 60 % 12

= 5

5th Grade Math Unitary Method Quiz Example:

Q. Vinod typing 175 pages in a week how many pages can be type in a days?

Solution: The number of pages typed in 7 days = 175

The number of pages typed in one days = 175 % 7

= 25

Finding the many when one value is given: Find the cost of 5 pencils when the cost of 1 pencils in 12 rupees 1 pencils= 12 rupees, 5 pencils we need to find?

The cost of 5 Pencils = 5 times the cost of 1 Pencils

= 5 X 12

= 60

Price of the Given Number = Price of 1 X Number of Price

The cost of 5 pencils = 60 rupees

5th Class Chapter 2 Roman Numerals Quiz

5th Class Kannada Quiz 

Example : A bottle contains 500 ml of water siddu  brought 7 such bottles, how much how much water did he buy?

The total water in 7 bottles = 7 X 500 ml

= 3500 ml

=  3 l 500 ml

Find the many values for same data is given footballs

Example : find the cost of  5 balls the cost of 10 footballs is 520 rupees.

20 footballs cost 520 rupees , Find the cost of 1 balls .

Divided  520 % 20 = 26.

The cost of 5 footballs = 26 X 5 = 130 rupees.

Example : A box contains 20 pens of Cost 40 rupees, what will be the cost of 6 Pens?

Solution: Cost of 20 Pens = 40 rupees.

Cost of 1 Pens = 40 % 20 = 2 rupees.

Cost of 6 Pens = 6 X 2 = 12

Some of the problems to find the unitary method

  • For the more values we need to multiplies
  • If we found less values we need to divide
  • When the particular unit of graph has a some price, capacity and weight this method is application
  • In a certain situation unitary method is not working

Example: if one diamond can choose accuracy 2 birds sitting a thread, it’s  certain that 25 diamonds that are not need to choose self e way 50 birds sitting in a thread. Try this self.